تبلیغات
محرم دزفول - محرم دزفول - محرم گسترش و تعامل همدلی در جامعه
به گزارش ایرنا هیات های عزاداری در دزفول فرصت تعامل اجتماعی را در محله های شهر بالا برده و سبب حس تعلق و وابستگی به محل زندگی شده و همین حس تعلق سبب هویت سازی و شکل گیری کانون های مشارکت خودجوش در سطح محلات شهر گردیده است و پشتوانه اجتماعی بزرگی را بین شهروندان به وجود می آورند.
در ایام عزاداری محرم ساکنان هر محله و هر کوی در شهر دزفول تکیه ای برای سوگواری امام حسین (ع) بر پا می کنند که فرصت ارتباطات را باهدف و انگیزه ای معنوی و والا بوجود می آورد. این موضوع زمینه ساز حرکات اجتماعی ، فرهنگی با ارزشی را برای شهر دزفول به وجود آورده است.
فضای خالصانه و دوستانه ای که بی هیچ چشم داشتی برای سوگواری بوجود آمده محبت اهل بیت و امام حسین علیه السلام را به عنوان بخشی از فرهنگ ریشه ای نهادینه می نماید و فرصت همدلی و تعامل با سایر ساکنان هر محله را به وجود می آورد و فرصت مشارکت شهروندان در فعالیت های مذهبی و فرهنگی را به صورت افتخاری به وجود می آورد و این فرصت کمک شایانی به بالا بردن شاخص های فرهنگی شهر می کند.
با بررسی وضعیت محلات بافت تاریخی شهر دزفول ، این موضوع ملموس تر می گردد.
به گفته محمد آذرکیش مدیر انجمن پژوهشگران دزفول ریشه دار بودن فرهنگ محرم در این شهر به حدی است که دزفولی های ساکن در سایر شهرهای کشور نیز در این ایام برای شرکت در مراسم پرشور محرم دزفول به شهر خود بازگشته و ارتباطات اجتماعی و همدلی حیاتی دوباره می یابد.
وی معتقد است:محرم دزفول یکی از ارزشمند ترین سرمایه های فرهنگی واجتماعی شهر دزفول است که علاوه بر تقویت بنیان های معنوی، نقش مهمی در حفظ هویت و اصالت اجتماعی شهر دزفول دارد.

محرم دزفول..
آذرکیش همچنین این سرمایه ارزشمند را ثروتی گرانبها دانسته و توجه به حفظ آن در شرایط امروز را بیش از هر زمان دیگری ضروری می داند چرا با توجه به افزایش جمعیت و نفوذ جهانی شدن ارتباطات و کمرنگ شدن پیوندهای محله ای در شهرها، توجه به این فرصت مغتنم فرهنگی ، اجتماعی می تواند نتایج ارزشمندی را برای حفظ هویت اصیل شهروندان در پی داشته باشد.
این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری توجه به تعاملات اجتماعی و توجه به مقوله های فرهنگی از جمله مباحث روز شهرسازی در دنیا را مهم دانسته و معتقد است برنامه ریزان شهری کشورهای مختلف به این باور رسیده اند که برای داشتن یک شهر پایدار، توجه صرف به کالبد مکانی نمی تواند موثر باشد و می بایست به وجوه فرهنگی و اجتماعی شهروندان توجه ویِژه شود تا بتوانند به بهانه های گوناگون با هم در ارتباط باشند.
به گفته وی بررسی جنبه های اجتماعی محرم نشان می دهد ، در محله های جدید شهر نیز که پیوستگی فرهنگی شهروندان زیادتر است، تکیه ها و هیئت های بیشتری شکل گرفته و مراسم سوگواری رونق بیشتری برخوردار است.
مراسم مذهبی به ویژه ایام محرم درکشور ایران با فرهنگ غنی اسلامی و قرن ها تمدن کهن ایرانی ریشه داراست و از اقبال مردمی بالایی برخوردار است و می توان با برنامه ریزی صحیح، علاوه بر آثار معنوی آن در جامعه، به عنوان پشتوانه ای برای حفظ هویت و دلبستگی ساکنان شهرهای ایران است.
همدلی که در این ایام بین افراد مختلف جامعه شکل می گیرد را در هیچ یک از دیگر ایام سال نمی توان مشاهده کرد ، از این روی بایستی علاوه بر توجه به نقش محرم در حفظ ارزش های مذهبی جامعه، پژوهش هایی در خصوص تاثیر اجتماعی تکیه ها ، هیات ها و راه های تقویت آنها در سطح کشور به ویژه شهرهای سنتی و تاریخی صورت پذیرد و برنامه ریزان فرهنگی ، اجتماعی کشور بایستی متناسب با تغییرات روز جامعه، با تقویت این ظرفیت غنی زمینه حفظ و تقویت آن را فراهم نمایند.

لینک خبر در ایرنا
طبقه بندی: محرم دزفول در رسانه ها،
برچسب ها: دزفول، محرم، محرم دزفول، عکس محرم دزفول، محرم دزفول دررسانه ها، محرم خوزستان، عزاداری در دزفول،

تاریخ : یکشنبه 3 آبان 1394 | 02:04 ب.ظ | نویسنده : نجمه مورث نوری | نظرات
محرم دزفول روز عاشورا بقعه رودبند
محرم دزفول عاشورای 97
حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در روز تاسوعا و عاشورا جهت گسترش فرهنگ محرم بی زباله
شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال 97
محرم دزفول روز عاشورا
محرم دزفول عصر روز تاسوعا
محرم دزفول روز تاسوعا
شب دوم محرم دزفول تعزیه تکیه حضرت رقیه (س)
محرم دزفول - عزاداران حسینی در روز عاشورا
محرم دزفول - عاشورای حسینی
محرم دزفول - عزاداران حسینی
محرم دزفول - پذیرایی از عزاداران آقا امام حسین (ع)
محرم دزفول - عزاداری روز تاسوعا
شرکت فعالانه انجمن دزپارس در پاکسازی روز تاسوعا و عاشورا
بازدید اعضای انجمن دزپارس از مراسم محرم در محلات تاریخی دزفول
محرم دزفول - شیرخوارگان حسینی السلام علیک یا علی اصغر(ع)
محرم دزفول - زنجیرزنان حسینی در دزفول
محرم دزفول - عزاداران پور شور حسینی
محرم دزفول - عالمی یک قطره و دریاست حسین (ع)
محرم دزفول - محرم در بافت تاریخی دزفول
دزفول محرم پر شور حسینی
محرم دزفول - سینه زنان حسینی
مراسم پور شور محرم دزفول
محرم دزفول - مراسم تاسوعای حسینی در دزفول
محرم دزفول - شور حسینی
پوستر اربعین حسینی سال 95 دزفول
شام غریبان دزفول سال 95
بقعه «آقا رودبند» پایگاه وحدت بخش عزاداری‌های محرم در دزفول
ظرفیت ثبت ملی شدن آئین چوب زنی در دزفول
محرم دزفول - مراسم شیرخوارگان حسینی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ستاره مادرید